لوازم مورد نیاز و عوارض ارتودنسی

201581617342681a

لوازم مورد نیاز و عوارض ارتودنسی

ارتودنسی (ارتودنسی دایمون،متحرک،ثابت) یکی از تخصص های دندانپزشکی است که به منظور مرتب کردن و ردیف کردن دندانها و هماهنگ نمودن فک ها در جهت اصلاح طرح لبخند به کار برده می شود .از اصلی ترین وظایف ارتودنسی، تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری های دندانی فکی است. این عمل می تواند توسط درمانهای ثابت یا متحرک ، ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان (سرامیکی) (کامپوزیتی)، یا توسط ارتودنسی نامرئی توسط سیستم لینگوال (قرار دادن براکت ها در پشت دندانها) یا ارتودنسی نامرئی با پلاک ارتودنسی شفاف (Invisalign) و غیره انجام شود . ارتودنسی ثابت می تواند توسط روش های Straight  ، Edgewise ، Roth یا دیمون و غیره انجام شود . در ضمن می توان از تکنیک های جدید مانند مینی اسکرو Mini Screw در درمان ناهنجاریها کمک گرفت .

انواع لوازم مورد استفاده در روش های درمانی ارتودنسی:

پزشك متخصص درمان ناهنجاري هاي دنداني- فكي يا همان ارتودنتیست، براي انجام اقدامات درماني خود نيازمند نصب و اسقرار وسايلي در دهان بيمار خود است، اين وسايل اضافه شده به محيط دهان، باعث افزايش شانس گير كردن هر چه بيشتر مواد غذايي بين دندانها و سخت تر شدن عمل نظافت دهان و دندان مي‌شوند. براي آگاه شدن بهتر از مراقبت هاي ارتودنسي شناخت اوليه از اين وسايل ضروري است. اين وسايل عبارتند از:

براكت(Bracket):

كه در واقع عامل ارتباطي بين سيم ارتودنسي و سيستم دنداني بيمار هستند. اين وسايل از جنس فلز و يا مواد سراميكي همرنگ دندان بوده و بر روي تك تك دندان هايي كه ارتودنتيست مي خواهد آنها را حركت دهد، توسط ماده چسبنده ظريفي نصب مي شوند.

انواع براکت هایی که در ارتودنسی استفاده می شوند:

  • براکت های فلزی قدیمی : رایج ترین براکت ها از جنس فولاد ضدزنگ هستند که به آنها برای استحکام بیشتر یون هایی همچون نیکل، کرم و کبالت اضافه می شود. خارج کردن و جدا شدن یون های فلزات سنگین داخل بزاق و بلع آنها، از عیب های این دستگاه است. در برخی از بیماران، به خصوص در خانم ها، واکنش های آلرژیک نسبت به فلزات وجود دارد که روی پوست به صورت «درماتیت» ظاهر می شود. نشانه های درماتیت عبارتند از: قرمز شدن، سوزش، خارش و حساسیت بالای پوستی. برای بیماران حساس از براکت های جایگزین مانند براکت های تیتانیوم خالص استفاده می شود. قیمت براکت تیتانیوم خالص بیشتر است. اما یکی از مشکلات آنها، شکل ظاهری شان است.
  • براکت های روشن و شفاف : به جای براکت ها و پلاک های فلزی که به شدت جلب توجه می کنند، می توان از انواع شفاف ساخته شده از مواد سرامیکی یا پلاستیکی یا ترکیبی از هر دوی آنها استفاده کرد. این پلاک ها به سختی دیده می شوند و فقط سیم نازکی که از آنها رد شده قابل مشاهده است. به هر حال این پلاک ها در مقایسه با براکت های فلزی به احتمال بیشتر دچار شکستگی می شوند.
  • تراز کننده های شفاف : البته یک نوع دیگر از این براکت ها وجود دارد که به جای قرار گرفتن در قسمت بیرونی دندان، در قسمت داخل یعنی طرف زبان قرار می گیرد. این دستگاه ها نیز آلیاژهای مختلف و انواع مختلف فلزی و شفاف دارند. البته کار با دستگاه هایی که در قسمت زبان قرار می گیرد، مانور دندان پزشک را کمتر می کند و هنگام صحبت برای بیمار مشکل آفرین می شود. بنابراین فقط در موارد خاصی که زیبایی اهمیت خیلی زیادی برای بیمار دارد، استفاده از این دستگاه ها توصیه می شود. این نوع براکت ها از سایر براکت ها گران تر هستند.
  • براکت های زبانی : این براکت های فلزی به پشت دندان شما (بخش داخل زبان) بسته می شوند و به همین خاطر امکان مشاهده آنها برای دیگران وجود ندارد. در حالت عادی از سمت خارجی دهان (طرف مثبت) برای جایگذاری براکت ها استفاده می شود. در صورتی که بخواهیم از سمت داخلی (طرف منفی) دهان برای این کار استفاده کنیم، جایگذاری براکت ها دشوارتر خواهد بود و به همین خاطر هزینه استفاده از این روش بیشتر از روش های ارتودنسی قدیمی و معمول است.

بند (Band):

حلقه هاي فلزي كه در اكثر مواقع دور دندان آسياي بزرگ قرار مي گيرد و ارتودنتيست سيم را در داخل كانال ويژه اي كه روي اين حلقه نصب است قرار مي دهد. اين حلقه فلزي توسط يك ماده خاص به دندان چسبيده و محكم مي شود. روي اين حلقه در سطح به طرف زبان و همچنين گونه قطعاتي موجود مي باشد كه ارتودنتيست در شرايط خاص درماناز آنها استفاده مي نمايد. متاسفانه در چند روز نخستين نصب اين وسيله روي دندانها، بيماران احساس ناخوشايندي داشته و از آزردگي زبان و يا گونه خود به علت تماس اين قطعات با آنها شكابت دارند كه البته اين عارضه بسيار كوتاه مدت بوده و بيمار به تدريج به اين وسايل عادت مي كند.

سيم (wire):

ارتودنتيسيت با انتخاب اين سيم ها و قراردادن خم هايي روي آنها، مي تواند نيروي مورد نياز جهت حركت دادن دندانها را تعيين و به دندان وارد كند. جنس سيم ها و شكل آنها متفاوت بوده و اين ارتودنتيسيت است كه با انتخاب هر سيم و قرار دادن آن در داخل شيار براكت ها، دندان را جابجا مي نمايد.

رينگ : قطعات پلاستيكي براي اتصال سيم هاي ارتودنسي به براكت ها هستند. اين قطعات دايره اي شكل به رنگ هاي مختلف بوده و بيماران مي توانند به حسب سليقه خود از اين قطعات استفاده نمايند.

عوارض استفاده از روش درمانی ارتودنسی:

در صورتی که دندان های شما پس از استفاده این روش درمانی مناسب به نظر نرسند، می توانند دچار آسیب شوند. وسایل ارتودنسی به خودی خود نمی توانند باعث ایجاد عوارض ارتودنسی شوند، اما تمیز کردن ضعیف آنها و استفاده زیاد از مواد غذایی شیرین و نوشیدنی ها می تواند آسیب جدی به دندان ها وارد کند. براکت ها، سیم ها، و قیدها می توانند محل گیر افتادن مواد غذایی باشند و به این ترتیب باعث شوند پلاک های بیشتری در مقایسه با حالت عادی بر روی دندان ها ایجاد شود. به همین خاطر لازم است دندان ها و لوازم ارتودنسی به کار رفته در دهان با دقت زیاد و بطور منظم تمیز شوند. به لحاظ تکنیکی عامل بروز لکه‌های سفید روی دندان‌ها پس از برداشتن براکتها، خود براکت ها نیستند بلکه لکه‌های سفید پوسیدگی دندان نتیجه تشکیل پلاک‌ها هستند. پلاک، مواد معدنی را از سطح دندان زدوده و موجب تغییر در نحوه بازتاب نور از سطح دندان می گردد بدین ترتیب بقایای سفیدرنگ گچی روی سطح دندان باقی می‌ماند. این امر در جاهایی که مسواک زدن دشوار است بیشتر دیده می‌شود، به همین دلیل لکه‌های سفید بین کسانی که براکت دارند شایع تر است و علت آنکه تا قبل از برداشتن براکت متوجه آنها نمی‌شوید این است که زیر براکت بوده و تا قبل از برداشتن براکتها قابل مشاهده نیستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>