فیسینگ دندان: کاربرد و تفاوت آن با روکش

images (1)

يكی از مهمترين درمان های دندانپزشكی زيبايی، فیسینگ دندان است. فیسینگ دندان يك لايه بسيار نازك سراميكی و يا كامپوزيتی است كه روی سطح جلويی دندانها چسبانده می شود.
فیسینگ دندان براي اصلاح بدشكلی – بدرنگی ، رفع زردی دندان  - شكستگی – ترك خوردگی – ويا كجی دندانها ونيز برطرف كردن فاصله بين دندانها كاربرد دارند. گاهی اوقات فیسینگ ها ميتوانند جايگزين مناسبی براي درمان ارتودنسی نيز باشند و بعنوان درمان راحت تر و مطمئن تر و سريعتر و كم هزينه تری مورد استفاده قرار بگيرند.
در فیسینگ ۶ تا ۸ و یا بیشتر از دندانهای جلوئی فک بالا و پایین مورد این عمل زیبایی قرار می گیرد.

هدف از فیسینگ دندان:

هدف از این درمان سفید کردن دائمی دندان ها ، اصلاح بدشکلی های دندانی و در نهایت ایجاد یک لبخند زیبا با حداکثر سفیدی و درخشندگی دندان ها و تناسب بسیار عالی سایز آنها با لب و گونه بیمار می باشد.
از دیگر موارد درمانی در این حوزه می توان به جایگزین کردن دندان های از دست رفته بدون نیاز به تراش دندان های مجاور و یا انجام عمل جراحی جهت ایمپلنت دندان انجام می شود که در یک جلسه بوده و بیمار بعد از گذشت زمانی کمتر از ۱ ساعت دارای دندان در فضای بی دندانی خویش می شود.

 در چه مواردی برای تامین زیبایی دندان استفاده ازفیسینگ را به بیمار توصیه می شود؟

وقتی دندان ها نامرتب ، فاصله دار ، کوتاه ، بدشکل و نامتناسب با چهره بیمار هستند یا وقتی تغییر رنگ دندان از نوعی است که به روش های سفید کردن یا بلیچینگ جواب نمی دهد یا در یک اصطلاح کلی وقتی نیاز به اصلاح طرح لبخند بیمار وجود دارد با ونیرها به زیباترین وجهی می توان این کار را انجام داد .

عوارض احتمالی فیسینگ عبارتند از :

۱ – حساسیت تاخیری پس از درمان: مانند هر ترمیم دیگری احتمال ایجاد حساسیت به سرما و گرما پس از درمان وجود دارد که البته پس از گذشت مدت زمان کوتاهی این مشکل برطرف می‌شود .
۲ – شکستگی فیسینگ: اگر اصول اولیه انتخاب بیمار برای درمان فیسینگ به درستی مورد نظر قرار گرفته باشد و بیمار هیچ گونه کنترااندیکاسیونی در مورد درمان فیسینگ نداشته باشد احتمال شکستگی ترمیم بسیار کاهش می‌یابد اما از بین نمی‌رود. چون در طول عمر درمان فیسینگ بیمار نقش اساسی ایفا می‌کند . بیمار باید از برخی عادات غذایی خود مانند گاز زدن غذاهای سفت، جویدن یخ و … خودداری کند تا طول عمر درمان افزایش یابد. اما در صورتی‌که فیسینگ کامپوزیتی یا سرامیکی دچار پریدگی شود، با کامپوزیت فابل ترمیم و اصلاح است .
۳ – تغییر رنگ لبه‌ای لامینت: تغییر رنگ لبه‌ ای در فیسینگ  در طی زمان کاملا بستگی به مواد رنگی مورد مصرف بیمار مانند چای، قهوه و یا کشیدن سیگار دارد. به عبارتی هرچه این مواد بیشتر مصرف شود احتمال تغییر رنگ در لبه‌های لامینت (لمینت) بیشتر است و اگر بیمار مصرف مواد رنگی را کم کند قابل پیشگیری است .
در تكنيك‌ فیسینگ بايد دندانهايي كه به عنوان زيرساخت استفاده مي شدند در حد يك ميلي متر تراش داده مي شدند كه فضاي كافي براي گذاشتن لامينت فراهم شود.اين نوع درمان، براي دندان ها، بسيار براق، زيبا و پايدار است و در صورتيكه با تكنيك صحيح و درست روي دندان ها قرار بگيرد، هيچگونه ضرر و آسيبي را براي دندانها ايجاد نمي كند.اين درمان (فیسینگ) برخلاف روش بليچينگ هيچگونه حساسيتي براي دندانهاي فرد ايجاد نمي كند و رنگ دندان ها در اين تكنيك غيرقابل برگشت و همواره به همان رنگ باقي مي ماند.

تفاوت فیسینگ و روکش:

یکی از تفاوت‌های اساسی میان فیسینگ و روکش‌های دندان، مقدار سطحی از دندان است که هر یک پوشش می‌دهند.

• روکش‌ها عموماً تمامی دندان را احاطه می‌کنند (یک روکش کاملاً سطح دندان را می‌پوشاند و در زمان نصب آن، در مقایسه با نصب ونیر، مقدار بسیار بیشتری از دندان تراشیده می‌شود). معمولاً ضخامت روکش‌های دندان ۲ میلی‌متر یا بیشتر است.

• ونیرها تنها سطح جلویی دندان را پوشش می‌دهند. آن‌ها بسیار نازک بوده و عموماً ضخامتی معادل ۱ میلی‌متر یا کمتر دارند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>