روش انجام عمل ايمپلنت دندان، انواع ، موارد استفاده از ایمپلنت و مراقبت‌های بعد از عمل

ایمپلنت دندانی به پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم گفته می شود که در استخوان فک کاشته و جایگزین دندان از دسترفته می شود؛ پس از جایگذاری ایمپلنت دندانی طی روندی که یکپارچگی استخوانی (osseointegration) نام دارد ایمپلنتدندانی محکم به استخوان جوش می خورد سپس روکش یا دست دندان بر روی ایمپلنت دندانی متصل می شود.

روش انجام عمل ايمپلنت دندان

اين عمل بر همکاري متقابل بين بيمار، دندانپزشک و متخصص لثه (پريودنتيست) استوار است. دندانپزشک و متخصص لثه در مورد محل و چگونگي قرار گرفتن ايمپلنت‌ها به بيمار مشاوره مي‌دهند. متخصص لثه با توجه به شرايط خاص هر بيمار و نوع ايمپلنت انتخابي برنامه درماني مناسب را براي تامين اهداف و نيازهاي بيمار طرح‌ريزي مي‌کند.

7

برای اینکه بتوان به کاشتن دندان ایمپلنت اقدام کرد باید مدت زمانی را برای محکم شدن این پایه ی تیتانیومی در نظر گرفت تا بتواند درون استخوان جا بگیرد .در ساخت این تجهیزات با پیشرفت های زیادی همراه بوده که با تغییراتی که در فرم ایمپلنت داده میشود و موادی که در ساختنش بکار میرود و اینکه بتواند استخوان سازی را تحریک کند و به سرعت سفت شود و سریع به بدنه ی استخوان بچسبد. مدت زمان حداقل این درمان را در دو جلسه در نظر گرفته اند که باید به صورت پشت سرهم باشندتا بتوان قسمت تاج را هم نصب کرد.
ممکن است برای همه شما نیز پیش امده باشد که یک یا چند دندان خود را از دست داده اید و الان با مشکل جویدن غذا و حتی صحبت کردن دچار شده اید.در قدیم تنها راه این بود که تمام دندان کشیده شوند و به جای آن از دندان های مصنوعی استفاده می کردند . هزینه کاشت دندان در واقع همان هزینه ساخت قالب دندان مصنوعی بود. اما امروزه با پیشرفت هایی که در زمینه علم پزشکی صورت گرفته است شاهد هستیم که هر روز تکنولوژی جدیدی در علم به کار گرفته می شود . شما اگر دارای دندان های خراب و پوسیده ای هستید و راهی جز کشیدن انها ندارید جای نگرانی وجود ندارد . هر چند که هیچ چیز جای دندان های طبیعی شما را نخواهد گرفت اما شما می توانید اقدام به کاشتن دندان ایمپلنت نمایید.

رويکرد تيم درماني مراقبتي هماهنگ و همه‌جانبه را مبتني بر بهترين ايمپلنت انتخابي ارائه مي‌دهد.
سپس ايمپلنت ريشه دندان، که پايه‌اي تيتانيومي است، داخل حفره استخوان دندان از دست رفته قرار داده مي‌شود. استخوان فک به موازات التيام يافتن پيرامون پايه فلزي ايمپلنت به گونه‌اي رشد مي‌کند که پايه در نهايت داخل فک ثابت مي‌شود. اين فرايند التيام 6 تا 12 هفته طول مي‌کشد.
پايه اتصال دهنده کوچکي، به نام اباتمنت، پس از جوش خوردن ايمپلنت به استخوان فک به پايه متصل مي‌شود تا دندان جديد را محکم در جاي خود نگه دارد. دندانپزشک براي ساختن دندان يا دندان‌هاي جديد روي دندان را تراش مي‌دهد و مدل بايت، روي هم آمدن دندان‌ها، را با توجه به ديگر دندان‌ها، نوع دندان و نحوه کنار هم قرار گرفتن آنها، بازآفريني مي‌کند. دندان يا دندان‌هاي جديد مبتني بر اين مدل تهيه مي‌شود و در انتها دندان جايگزين، يا اصطلاحاً تاج دندان، به اباتمنت متصل مي‌شود.
برخي بيماران ترجيح مي‌دهند به جاي يک يا چند تاج مجزا اتصال‌هايي روي ايمپلنت قرار گيرد که دندان مصنوعي متحرک را نگه دارد.
دندانپزشک رنگ دندان جديد را با دندان‌هاي طبيعي هماهنگ مي‌کند. از آنجايي که ايمپلنت درون استخوان فک محکم مي‌شود، ظاهر، حس و عملکرد دندان جايگزين دقيقاً مانند دندان طبيعي است.
با توجه به نيازهاي بيمار و طرح درماني او، عمل ايمپلنت دندان دربرگيرنده‌ي موارد زير مي‌باشد.
• جايگزيني تنها يکي از دندان‌ها
• جايگزيني چند دندان
• جايگزيني تمام دندان‌ها
• بالا بردن سينوس‌
• اصلاح ريج دندان

انواع ايمپلنت دندان

ايمپلنت دندان از نظر شکل و قرارگيري و همچنين از نظر روش و مراحل قرار دادن آن در استخوان، يک يا دو مرحله‌اي، به گروه‌هاي مختلف تقسيم‌‍بندي مي‌شود.

ايمپلنت ساب پريواستيل (قرار گرفته زير پوشش استخوان)

ايمپلنت ساب پريواستيل که زير پوشش استخوان قرار مي‌گيرد، معمولاً در عمل‌هاي يک مرحله‌اي به کار برده مي‌شود. پايه اتصال دهنده براي نگه داشتن ترميم و تاج از لثه بيرون مي‌زند. مزيت اصلي استفاده از ايمپلنت ساب پريواستيل اين است که دندان مصنوعي را براي بيماراني که ارتفاع استخوان کمي دارند، محکم و ثابت نگه مي‌دارد.

ايمپلنت اندواستيل (فرورونده در اندوستوم و داخل استخوان فک)

اين نوع ايمپلنت عموماً در عمل‌هاي دو مرحله‌اي به کار برده مي‌شود و طي عمل جراحي به طور مستقيم درون استخوان فک قرار داده مي‌شود و به همين دليل مي‌توان آن را جايگزيني براي پل‌ها يا دندان‌هاي مصنوعي متحرک محسوب نمود. همان طور که در تصوير پايين مي‌بينيد، اين ايمپلنت در انواع گوناگوني چون پيچي/ رزوه‌دار، استوانه‌اي/ صاف و تيغه‌دار عرضه مي‌شود.

ايمپلنت‌ دندان دو مرحله‌اي

عمل دو مرحله‌اي پرکاربردترين روش به شمار مي‌رود. ايمپلنت طي عمل جراحي داخل استخوان فک به گونه‌اي قرار داده مي‌شود که روي آن با لثه پوشانده شود. سپس بافت لثه با بخيه بسته مي‌شود تا در زمان التيام يافتن استخوان اطراف ايمپلنت و جوش خوردن اين دو به يکديگر از ايمپلنت در برابر وارد شدن نيرو محافظت شود. جراحي (جزيي) دوم پس از التيام يافتن به منظور باز کردن روي ايمپلنت و متصل کردن پايه (اباتمنت) و تاج (ترميم) موقت انجام مي‌شود.

ايمپلنت‌ دندان يک مرحله‌اي

در اين روش از ايمپلنت يک تکه‌اي بلندتري استفاده مي‌شود که پس از قرار داده شدن در استخوان فک از لثه بيرون مي‌زند. پايه (اباتمنت) و تاج را مي‌توان پس از التيام يافتن بدون انجام جراحي دوم به منظور باز کردن روي ايمپلنت در جاي خود قرار داد. در روشي ديگر ايمپلنتي دو تکه‌اي مانند مورد استفاده شده در عمل دو مرحله‌اي به کار برده مي‌شود. ايمپلنت و اباتمنت به سرعت در طول جراحي اوليه به يکديگر متصل مي‌شوند. اما نقطه ضعف ايمپلنت يک مرحله‌اي اين است که ايمپلنت در برابر نيروهاي خارجي آسيب‌پذير است و بايد نهايت مراقبت را از آن به عمل آورد تا هيچ گونه خللي در روند التيام يافتن به وجود نيايد.
ميزان موفقيت هر دو عمل يک و دو مرحله‌اي بر اساس پژوهش‌هاي انجام شده مشابه است. بنابراين از دندانپزشک يا جراح دهان و دندان بخواهيد تا دليل انتخاب هر رويکرد را شرح دهد و مزايا و معايب راه حل انتخابي خود را توضيح دهد.

جايگذاري سريع

ايمپلنت و ترميم (تاج) هر دو در مواردي کاملاً گزينشي طي يک جراحي داخل دهان قرار داده مي‌شود. جراحي ايمپلنت بلافاصله پس از کشيدن دندان انجام مي‌شود و تاج ني اندکي پس از آن در جاي خود قرار داده مي‌شود. تراکم و حجم استخوان بايد براي چنين عملي در حد قابل قبول و بالا باشد تا نتيجه مناسبي به دست بيايد.

موارد استفاده از ایمپلنت

ایمپلنت دندانی را میتوان بجای موارد زیر استفاده کرد یک دندان از دست رفته بریج با چند دندان از دست رفته در بریج های معمولی، دندانهای دو طرف محل بی دندانی تراش می خورند و سه روکش برای ساختن بریج نیاز است تا تنها یک دندان جایگزین میشود. بر طرف کردن لقی دست دندان بهتر است که ایمپلنت دندانی به همدیگر متصل شوند و به صورت گروهی روکش شوند تا اینکه تک تک و به طور مجزا روکش شوند به این دلیل که میتوانند در تحمل فشارهای جویدن به کمک هم بیایند بر اساس تحقیقات فک پایین برای کاشت با موفقیت بیشتری همراه بوده است .این موفقیت تا حد ٪98 تا 100 ٪ تخمین زده شده در صورتی که فک بالا در حدود 90درصدتا 95درصد با موفقیت همراه است.

مراقبت های بعد از عمل

رعایت مراقبت های بعد از ایمپلنت تاثیر بسزایی در تسریع روند بهبودی دارد. بعد از انجام کاشت دندان شما ممکن است به استراحت نیاز داشته باشید تا اثر بیهوشی بگذرد.بعد از یک بیهوشی موضعی چند ساعت طول میکشد تا دهان نتان به حالت اول خود برگردد
شما ممکن است به یک مسکن نیاز داشته باشید تا اثر ناراحتی حاصل از بی حسی را برطرف کند
معمولا بعد از عمل ایمپلنت دندان میتوانید به خانه برگردید اما اگر بیهوشی عمومی داشتید به یک همراه نیاز دارید تا شمارا برای رسیدن به خانه همراهی کند و تا 24 ساعت اول بهتر است دوست یا یکی از اشنایان مراقب شما باشد
بیهوشی عمومی مهارت ها و هماهنگی های شما را تحت تاثیر قرار میدهد بنابراین باید تا 24 ساعت اول از رانندگی ،مصرف الکل ،کار با ماشین الات و یا ثبت اسناد قانونی بپرهیزید.اگر هرگونه شکی راجب رانندگی دارید میتوانید با شرکت بیمه موتور خود تماس برقرار کنید تا شمارا از توصیه های خود اگاه کنند و همیشه مشاوره دندانپزشک خود را دنبال کنید
مهم است که در روزهای استراحت بعد از عمل کاشت دندان از غذاهای نرم استفاده کنید مراقب باشید از غذاها و نوشیدنی های داغ تا زمانی که همه احساس به دهانتان باز نگشته استفاده نکنید در غیر این صورت ممکن است بدون اینکه متوجه شوید خودتان را بسوزانید.
بسیار حائز اهمیت است که دهان خود را مثل معمول با مسواک زدن و نخ دندان تمیز نگه دارید و ممکن است برای اینکه بتوانید راحتتر بین دندانهای خود را تمیز نگه دارید به مسواک ویژه ای نیاز داشته باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>