تاج دندان و افزایش طول تاج

تاج دندان (به انگلیسی: Crown) از نظر آناتومیکی به آن قسمت از دندان گفته می‌شود که توسط مینا پوشیده شده است. تاج کلینیکی، آن قسمت از دندان است که در دهان نمایان است. تاج کلینیکی از نظر اندازه ممکن است با تاج آناتومیکی تطابق نکند. این تاج در تمام طول زندگی می‌تواند تغییر کند در حالیکه تاج آناتویکی همیشه اندازه ثابتی دارد. تاج دندان اگر خراب شود در طرح لبخند نیز تاثیر می گذارد.

در عملیات مربوط به تاج دندان ارتودنسی نقشی ندارد و جهت مرتب کردن دندان ها توسط متخصص ارتودنسی استفاده می شود.

Tooth-fracture.
ساختمان دندان

هر دندان از دو قسمت تشكيل شده است : تاج و ريشه
تاج قسمتي از دندان است كه در دهان ديده مي شود و ريشه قسمتي از دندان است كه در داخل استخوان فك قرار دارد.
ساختمان تاج
در تاج هر دندان از خارج به داخل سه لايه وجود دارد. مينا. عاج و مغز دندان
ميناي دندان
قسمتي از تاج دندان كه در دهان قابل شاهده و لمس است. مينا ناميده مي شود ساير قسمت هاي تاج در زير مينا قرار دارند.
عاج دندان
عاج قسمتي است كه در زير مينا قرار گرفته و استحكام آن از مينا كمتر است. همچنين بر خلاف مينا بافتي زنده بوده و در مقابل تحريكات حساسيت نشان مي دهد. رنگ عاج زرد روشن است.
مغز دندان
در وسط هر دندان حفره اي وجود دارد كه حاوي اعصاب و رگهاي خوني است و به آن مغز دندان مي گويند. يك دندان تا هنگامي زنده است كه مغز آن سالم باشد. هرگاه در اثر پوسيدگي . ضربه يا عامل ديگري به مغز دندان آسيب برسد. معمولا دچار دندان درد مي شويم . گاهي آسيب وارده باعث مرگ مغز دندان مي شود. در چنين مواردي براي جلوگيري از عوارض بعدي بايد به دندانپزشك مراجعه نمود.
ساختمان ريشه دندان
ريشه دندان نيز از سه لايه تشكليل مي شود كه بترتيب از خارج به داخل عبارتست از : سمان. عاج و مغز دندان .

افزایش طول تاج دندان

.افزایش طول تاج (Crown Lengthening)؛ یکی از انواع جراحی‌های ترمیمی دهان و دندان می‌باشد که طی آن طول تاج دندان را با برداشتن بافت لثه‌ای و تراشیدن بافت استخوانی اطراف آن افزایش می‌دهند تا انجام ادامهٔ درمان بر روی دندان امکانپذیر گردد. این عمل بعضاً با عنوان کلی‌تر جراحی لثه نیز شناخته می‌شود.

دلایل نیاز به افزایش طول تاج دندان

1) ممکن کردن حفظ دندانهایی که بخش اعظم و یا همه تاجشان را از دست داده اند
ممکن است دندان در اثر شکستگی و یا پوسیدگی ، تمام و یا بخشی از تاج خود را از دست داده و یا به مقدار زیادی تا زیر لثه گسترش پیدا کرده باشد و کار ترمیم آنرا با مشکل مواجه سازد. در این حالت با انجام جراحیِ افزایش طول تاج دندانها ، قسمتهای سالم از ریشه دندان نمایان گردیده و حفظ دندان ممکن می شود و بدین ترتیب امکان گذاشتن پروتز (روکش) بر روی آن امکانپذیر می‌گردد.
2) راحتتر کردن امکان رعایت بهداشت دندان:لثه‌ها برای عملکرد صحیح و حفاظت دندان در برابر
گیر کردن ذرات مواد غذایی در فضای بین دندان و لثه نیازمند این هستند که دست کم دو میلیمتر از سطح دندان را در اختیار داشته باشند در غیر این صورت لثه به دندان نچسبیده و باقی‌ماندن ذرات غذا در این ناحیه به پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه منجر خواهد شد.
3) زیبایی:
گاه طول دندان طبیعی است ولی سطح زیادی از آن توسط بافت نرم لثه پوشانیده شده و در نتیجه ظاهری نازیبا به خود گرفته‌است. در این حالت پريودنتيست (متخصص بیماریهای لثه یا Periodontist) با برداشتن نسج اضافه و شکل دادن به بافت استخوانی اطراف آن، میزان بیشتری از سطح دندان را نمایان ساخته و ظاهری زیبا به آن می‌بخشد.

چگونگی انجام جراحی تاج دندان

دندانپزشک به منظور انجام عمل جراحی افزایش طول تاج بر روی دندان آسیب دیده ابتدا محل آن را بی حس نموده و سپس لثه را به آرامی از اطراف دندان کنار میزند تا ریشه و بافت استخوانی نگهداراندهٔ آن نمایان شود. در پاره‌ای از موارد تنها برداشتن مقدار کمی از بافت لثه‌ کافی است تا دندان را آمادهٔ پذیرش روکش سازد ولی در بیشتر مواقع باید چند میلیمتر از استخوان نگهدارندهٔ ریشه نیز برداشته شود تا حدود 3 میلیمتر از دندان در بیرون از بافت استخوانی فک قرار گیرد.
پس از آنکه پریودۥنتیست از افزایش طول تاج دندان به میزان لازم اطمینان حاصل کرد، محل جراحی با سرم استریل شستشو داده شده و لثه بخیه زده می‌شود.
همچنین به منظور محافظت محل جراحی‌شده از تحریکات، روی آنرا با خمیر پانسمان داخل دهانی می پوشاند. خمیر پانسمان در عرض چند ساعت سفت می‌شود . پس از یک هفته باید برای برداشتن بخیه‌ها مجددا ً به دندانپزشک مراجعه نمود.
به طور معمول ترمیم کامل لثه حدود یک ماه زمان نیاز دارد وپس از آن آماده انجام مراحل ترمیم و روکش خواهد بود.

عوارض

در این روش بیمار هیچگونه ناراحتی در طول درمان احساس نمی کند و نیازی به بخیه زدن وجود ندارد. همچنین در این حالت هیچ ورم یا التهابی پس از درمان ایجاد نمی شود و بهبودی پس از درمان بطور شگفت انگیز با سرعت زیاد به دست می آید. به این ترتیب شما می توانید در همان روز درمان به فعالیت های عادی و زندگی روزمره خود باز گردید و نیازی به ریکاوری پس از درمان نیست!

نتیجه گیری

روش درمانی افزایش طول تاج دندان با لیزر یک روش درمانی ارزشمند است که در عمل می تواند یک ظاهر سالم تر و زیباتر بدون توجه به اصطلاحات و واژه هایی که برای توضیح این روش درمانی استفاده شد برای شما ایجاد کند. با استفاده مناسب از اکثر روش های جراحی لیزر دندان پزشکی، امکان تکمیل این درمان به سادگی و با حداقل ناراحتی برای بیماری و نیز کمترین استرس در کلینیک های دندان پزشکی وجود دارد و نتایج حاصل از درمان بطور چشمگیر و قابل توجه برای بیمار ایجاد خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>