بریج دندان چیست؟ (انواع، روش، مزایا و هزینه)

وقتی یک دندان کشیده می شود، احتمالا یک فضای خالی بین دو دندان ایجاد می شود. بریج کردن دندان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته به کار می رود. بریج در واقع نوعی روکش دندان است.
به این ترتیب که دندانپزشک دو دندان کناری ناحیه بی دندانی را تراش می دهد و یک پروتز که متشکل از سه دندان مصنوعی است، روی این دو دندان و ناحیه بی دندانی می گذارد.
به این صورت چیزی شبیه یک پل بین دو دندان ایجاد می شود که به آن بریج یا پل دندانی می گویند و به طور ثابت جایگزین دندان از دست رفته می شود. همان گونه که پیداست، برای جایگزین کردن دندان ها به روش بریج، بایستی در دوطرف ناحیه بی دندانی، دندان هایی وجود داشته باشند و این دندان های پایه، باید از نظر استحکام ریشه و لثه در وضعیت مطلوب باشند. لمینیت دندان نیز نوعی روکش است که بر روی دندان ها واقع می شود. برای اطلاع از  قیمت لمینیت دندان باید با پزشک مشورت نمایید.
بریج دندان و پل دندانی از جنس چینی یا سرامیک اتصال یافته به فلز و گاهی مواقع تنها چینی و یا سرامیک ساخته می‌شوند.

bridgedentals
انواع جنس بریج

بریج های PFM، از یک فریم فلزی و بخش بیرونی چینی تشکیل می شوند.
همچنین از سیستم های تمام سرامیک می توان برای ساخت بریج هایی برای جایگزینی یک دندان استفاده نمود.
نوع دیگر بریج ها که با تقبل  قیمت پل دندان میتوان از آنها استفاده نمود ، سیستم کامپوزیت تقویت شده با فایبر FRC است. در سیستم FRC همان گونه که از نام آن مشخص است، با افزودن رشته هایی از جنس پلیمرهای شیشه، به استحکام کامپوزیت افزوده شده و خواص مکانیکی آن بهبود می یابد.

روش انجام بریج

طی اولین جلسه، اگر شما کاندید استفاده از بریج باشید دندانپزشک سلامتی لثه ها وسایر دندانهایتان را ارزیابی می کند. ابتدا یک بی حسی موضعی داده می شود تادندانپزشک بتواند دندانها رابرای ساپورت کردن بریج بتراشد . اگر دندانهای ساپورت کننده بریج پوسیده باشند یا بدجور شکسته باشند دندانپزشک ممکن است ابتدا قبل از آنکه بتواند از آنها به عنوان ساپورت کننده بریج استفاده کند ، آنها رابازسازی کند .
سپس دندانپزشک بااستفاده از مواد قالبگیری از دندانهای تراش خورده شما قالب تهیه می کندتا یک مدل از دندانهای شما بازسازی شود . بریج شما توسط یک تکنسین لابراتوری ماهر برروی مدل تهیه شده ساخته می شود به گونه ای که دقیقاً برروی دندانهای تراش خورده فیت باشد. بسیار مهم است که بریج شما کاملاً فیت باشد تااز هرگونه مشکلات اضافی مثل پوسیدگی دندانی اجتناب شود.
درزمانی که بریج درحال ساخته شدن می باشد. دندانپزشک تازمانی که بریج دائمی آماده می گردد روی دندانهایتان یک بریج موقت قرار می دهد تادندانهاولثه هایتان از آسیبهای احتمالی مصون بماند. جهت تکمیل درمان بریج دندان ، باید برای یک ملاقات دوم به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید تابریج نصب وچسبانده شود . بریج موجب سفید کردن دندان نیز می شود.

معمولا هزینه سفید کردن دندان در افراد متفاوت است. بنابراین نمی‌توان قیمت بلیچینگ دندان را بطور دقیق تخمین زد. برای آگاهی از  هزينه سفيد كردن دندان با ليزر می توانید به کلینیک های معتبرمراجعه کنید. مقدار هزینه بلچینگ دندان پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید.

مزایای بریج چیست؟

- بریج ناحیه بی دندان را پر میکند.
- بریج ظاهر دندانها و لبخند را اصلاح میکند و جویدن و صحبت کردن را بهبود میبخشد.
- بریج از لحاظ فرم ورنگ میتواند مشابه دندانهای طبیعی فرد باشد و دیگر نیاز به انجام بلیچینگ نیست.
- بریج میتواند سالیان سال مورد استفاده قرار گیرد به شرط آنکه بهداشت آن رعایت شود و حادثهای برای آن پیش نیاید.
- دندانهای طبیعی و پایه بریج زیر روکش سالم مانده و در صورت رعایت بهداشت پوسیده نخواهد شد و از حرکت آنها به سمت ناحیه بی دندانی محافظت به عمل خواهد آمد.
راه جایگزین بریج، درمان بی دندانی با استفاده از پارسیلهای متحرک(مصنوعی تکه ای) است. دندانپزشک مزایای بریج دندان را برای شما ارائه خواهد داد و در صورت آنکه دندانهای پایه وضعیت مناسبی به لحاظ استقامت و سلامت بافت لثه ای اطراف آن داشته باشند آنرا به شما توصیه خواهد کرد.
امروز درمان بهتر از بریج جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته رایج شده و آن استفاده از ایمپلنت است و با آنکه هزینه این درمان بیشتر از قیمت بریج دندان است ولیکن درمان با ارزشی است که مورد استقبال و رضایت استفاده کنندگان آن قرار گرفته است و مهمترین مزیت آن این است که بدون تراشیدن دندانهای اطراف ناحیه بی دندانی، جایگزینی دندان انجام میگیرد و مانع از دست رفتن دندانهای سالم پایه میگردد.

چگونه از بریج های دندانی مراقبت کنیم؟

مهم است که دندان های باقی مانده سالم و قوی نگه داشته شوند تا بریج گذاری با موفقیت انجام شود زیرا که دوام بریج بستگی دارد به دندان های اطراف ان. مسواک زدن دو بار در روز و استفاده از نخ دندان روزانه از پوسیدگی دندان و بیماری های لثه که می تواند به از دست رفتن دندان منجر شود جلوگیری می کند. دندانپزشک شما یا متخصص بهداشت دهان و دندان می تواند نشان دهد که چگونه به درستی مسواک بزنید و نخ دندان استفده کنید. نگه داشتن یک برنامه منظم تمیز کردن به تشخیص مشکلات در اولین مراحل بریج دندان  با درمان مناسب و دارای پیش آگهی بهتر کمک خواهد کرد. انتخاب یک رژیم غذایی متعادل برای تغذیه مناسب نیز مهم است.

ایمپلنت یا بریج کدام یک بهتر است؟

حدود 30 سال پیش اگر قصد جایگزینی دندان از دست رفته ای را داشتید دو راه پیش پای شما قرار داشت : یا روش متحرک که در آن دندان مصنوعی متحرک جای دندان از دست رفته را پر می کرد و کارایی چندانی نداشت . ویا اینکه دندانهای مجاور همانند شکل زیر تراشیده می شد و یک بریج یا پل دندان  بین آنها قرار می گرفت و چسبانده می شد ، روشی که در حال حاضر هم کاربرد دارد.
اما امروزه با معرفی ایمپلنت ، ما ریشه هایی از جنس فلز تیتانیوم در استخوان فک کار می گذاریم و به دندانهای مجاور دست نمی زنیم . در واقع با تقبل هزینه ایمپلنت ، میتوان دندان از دست رفته ی شما را به طبیعی ترین شکل ممکن به شما باز می گرداند.
تراشیدن دو دندان سالم برای جایگزینی یک دندان ، روشی تهاجمی به شمار می رود.گاهی اوقات دندانهای پایه به حدی تراش می خورد که ممکن است عصب دندان درگیر شود و مجبور باشیم دندان را درمان ریشه کنیم.
ممکن است دندانهای پایه در زیر روکش پوسیده شوند و از دست بروند که کار بسیار مشکل می شود. از طرفی تمیز کردن بریج بسیار مشکل تر از ایمپلنت است چرا که شما نمی توانید در آن ناحیه از نخ دندان استفاده کنید.
ایمپلنت حس دارا بودن دندان طبیعی را به شما می دهد. و از درصد موفقیت بالاتری برخوردار است .
نا گفته نماند در صورت عدم رعایت بهداشت هر درمان دندانپزشکی حتا با بالاترین کیفیت محکوم به شکست است.

هزینه بریج های دندانی

در حقیقت هزینه بریج دندان بستگی به فاکتورهای متعددی نظیر :
– نیاز دندانهای مجاور ناحیه بی دندانی به درمانهای اضافی نظیر ترمیم یا درمان ریشه
– هنر دندانپزشک وتکنسین لابراتوار مربوطه
– نوع ماده استفاده شده درساخت بریج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>